reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

 

Seriál na Studenta.cz

Studenti: Láska, sex a vztahy - jak na tom jsme?

Studenti: Láska, sex a vztahy - jak na tom jsme?

Průzkum univerzity v San Diegu tvrdí, že má naše generace výrazně méně sexu než naši rodiče. Platí to i v Česku? Jak jsme na tom my, studenti, se vztahy, láskou a třeba se sexuálními pomůckami? Existuje podle nás i láska na celý život? Jaký mají studenti názor na darování života? Sledujte rubriku.

Všechny díly seriálu zde

Od vibrátoru po pásy cudnosti: Exkurze do světa hraček pro dospělé

19.1.2017 / Společnost

Na pultech kamenných sexshopů i na stránkách e-shopů zaměřených na sex najdeme celou řadu sexuálních pomůcek. Kdekdo by si řekl, že sortiment jej určitě nepřekvapí. Můžeme se ale setkat s různými úsměvnými či raritními kousky. Každý rok navíc přináší novinky. Pojďte se s námi ponořit do zajímavého světa sexuálních hraček!

Sexuální pomůcky patří k člověku od nepaměti a první doložené nástroje určené ke zpestření či náhradě sexu můžeme hledat již v pravěku. Nejstarší umělý penis na světě je tvořen z pískovce, má více než 19 centimetrů na délku a je starý kolem 28 000 let. Důležitost podobných náhražek dokazuje i fakt, že vibrátor se stal v roce 1899 po šicím stroji, fénu, varné konvici a toustovači hned pátým elektrickým spotřebičem do domácnosti. Z dob minulých pochází i jedna česká, respektive československá, specialita, a to výraz robertek. K hrdosti na vlastní jméno všem Robertům pomohl údajně jejich jmenovec, který kdysi v Praze provozoval půjčovnu vibrátorů. 

V Česku se od té doby sexuální pomůcky poněkud změnily, ale jejich obliba zůstává. Dokonce si erotické hračky nakupuje stále více lidí. Loni meziročně stoupla poptávka po pomůckách o 20 %, a to jak ze strany mužů, tak žen. Češi utrácí za erotické pomůcky ročně výrazně přes 1 miliardu Kč. Erotické hračky nakupuje kolem 40 % lidí v produktivním věku a za jeden nákup utratí kolem 1500 Kč. Díky stále se zvyšující toleranci a osvětě už dnes pořizují erotické hračky nejen muži, ale i ženy, a to téměř ve srovnatelném množství. Ačkoliv ženy stále kvůli studu upřednostňují anonymní nákup přes online obchody, obecně lze říci, že kamenné obchody slouží oběma pohlavím obvykle hlavně k nákupu dražších a luxusnějších hraček. Hlavním rozdílem mezi nákupy mužů a žen v sexshopech jsou produkty. Zatímco muži nakupují zejména hračky, které budou moci používat se svými partnerkami a okoření tak společný sex, ženy vyhledávají častěji pomůcky samy pro sebe. 

Sexuální náhražka olisbos, Řecko, 400 let př. K.
Sexuální náhražka olisbos, Řecko, 400 let př. K.

Průměrný český pár má sex devětadevadesátkrát ročně. K radostem mu v ložnicích pomáhají nejčastěji vibrátory, které tvoří až třetinu nakupovaných kousků. Existuje jich nepřeberné množství od voděodolných, přes dvojité až například po rotační. Oblíbené jsou také doplňky jako lubrikační gely a erotické prádlo či kostýmy. Prádlo a kostýmy však již nejsou pouze výsadou žen a najít můžeme také mnohé zajímavé sety pro muže. Dalšími často pořizovanými pomocníky jsou erekční kroužky, venušiny kuličky a různé masážní přístroje a orální simulátory.

Nakupující často pořizují také zábavné výrobky s bláznivými názvy či produkty napodobující například zvířata nebo postavičky. Škála zahrnuje nevinné žertovné předměty i bizarní věci, které nás mohou pronásledovat v neodbytných nočních můrách. „Neumíte si představit, jaké nesmysly výrobci dokážou vyprodukovat, mezi největší nechutnosti patří asi silikonová panna velikosti a vzhledu dítěte,“ dodává jeden z jednatelů předních českých online sexshopů.

V Československu vyráběný vibrátor od firmy KOH-I-NOOR HARDTMUTH
V Československu vyráběný vibrátor od firmy KOH-I-NOOR HARDTMUTH

Češi se však nebojí ani experimentovat a stále častěji si kupují i umělé vagíny, roubíky a prostředky ke svazování či nafukovací panny. Ostatně kupříkladu zmíněné panny se používaly v dřevěné variantě se třemi otvory již ve starověké Číně. Nyní je na světě trendem ve výrobě nafukovacích společnic snaha o co nejrealističtější provedení. Pokud rozbijete prasátko, tak i v našich sexshopech si můžete přibližně za 40 tisíc pořídit silikonovou pannu v životní velikosti. V sortimentu sexshopů můžeme najít celé regály zaměřené na různé speciality, jako je například elektrosex. Díky hitu 50 odstínů šedi také nedávno vzrostl zájem o BDSM tématiku. Bičík v nočním stolku se stává pomalu běžnou záležitostí a nabídku rozšiřují různorodější a rafinovanější hračky, jako jsou latexové masky, obojky či svazovací pásky a lana. K dostání jsou také speciální výrobky určené pro lidi s homosexuální orientací. Single gayové si například mohou udělat radost a pořídit si nafukovacího parťáka pro osamělé zimní večery jménem Angelo. 

Anna Marešová - Whoop-de-doo
Anna Marešová - Whoop-de-doo

Jedním z výrazných trendů, který provází vývoj sexuálních pomůcek, je využívání nových materiálů a speciálních technologií pro dosažení neobvyklých vjemů a kvalitní design. Už i v běžné nabídce je možné se setkat s kousky, které by člověk mohl zaměnit na úplně jiný výrobek, například rtěnku, nebo dokonce malé umělecké dílo. Důkazem je například značka Whoop-de-doo české designérky Anny Marešové, která navrhla set elegantních ženských erotických pomůcek, za něž obdržela Národní cenu za studentský design. Standardem jsou dnes již ergonomicky tvarované hračky, které jsou voděodolné a praktické. Co se týče materiálů, jejich nabídka se velmi rozšířila a zájemci už se nemusí spokojit jen s kovem, plastem nebo sklem. Vybírat se dá například z hypoalergenních či lidskou kůži imitujících materiálů. Nové technologie také nabízejí zážitky pracující s virtuální realitou a dálkovým ovládáním přístrojů, například nejnovějším kouskem je právě vibrátor ovládaný přes mobilní aplikaci. Díky technologickému pokroku už se také mnoho z pomůcek zbavilo nepříjemného zvukového doprovodu a napájení bateriemi. Často postačí krátké nabíjení přes USB kabel.

Zdálo by se, že trendy v sexuálních pomůckách se orientují pouze na mladé lidi. Bylo by ale chybou si myslet, že v sexshopech nakupují jen mladí. Najdou se i mnozí senioři, kteří sem rádi zavítají, a dle statistik si téměř 3 procenta osob nad 65 let čas od času ráda zpestří večer nákupem hračky nebo erotického prádla. 

A protože v podzimních a zimních měsících, zejména kolem Vánoc, se erotické pomůcky tradičně nakupují nejvíce, zdá se, že je nejvyšší čas vyrazit do terénu a prozkoumat novinky na pultech.

Text: Bára Vendelínová

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama